Norský architekt si postavil chatu v horách. Něco takového budete chtít i vy!

Architekti jsou svým způsobem umělci a vytvářejí umělecká díla, jedním z nich je i tato chata.

Norský architekt Jon Danielsen Aarhus se rozhodl postavit si chatu v horách. Vybral si k tomu místo ve výšce 1066 metrů nad mořem. Mladý architekt si chatu postavil pro sebe. Díky tomu můžeme vidět přesné realizování jeho myšlenky, bez ovlivňování jinými investory.

Chata s užitnou plochou 72 m2 stojí na pozemku uprostřed přírody, bez přístupové komunikace. Materiál na stavbu proto dováželi letecky. V Norsku je navíc léto velmi krátké a proto se vnější část stavby musela udělat za poměrně krátkou dobu. Interiér dokončili v zimě, dovoz všeho potřebného zajistil sněžný skútr. Zemní práce byly prováděny ručně s ohledem na okolní přírodu. Chata stojí na pilířích a podloží tvoří skály.

Exteriéru i interiéru dominuje dřevo borovice. Velká okna zajišťují nejen výhled, ale také propojení vnějšího prostředí s vnitřním. Použity k tomu byly třívrstvé izolační panely. Zajímavým řešením je místo k odpočinku či spánku. Jsou to jakési výklenky obklopené stěnami. V pokoji najdeme i vyvýšený prostor se skleněnou otevřenou zdí. V ložnici je okno po celé šíři stěny, ze kterého je úžasný výhled. Co může být krásnějšího, než vychutnávat si ho přímo z postele?

Tato stavba je na první pohled jednoduchá, ale to, co v sobě ukrývá, je jedinečnost a perfektní design. Spolu vytvářejí harmonii umění, užitkovosti a přírody.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora