Poškodila váš dům či domácnost povodeň? Poradíme vám, co je třeba dělat

Víte jak ochránit hodnotu svého majetku v případě povodně? Poradíme vám, na co je třeba si dávat pozor při pojištění.

Povodně jsou na našem území stále častějším jevem. Zasáhnout mohou kteroukoli vesnici či město. Střecha nad hlavou, respektive kterákoli vaše nemovitost může také stát v cestě velké vodě. Co dělat, když váš majetek postihne povodeň a musíte následně hodnotit škody? První věc, na kterou se v tomto případě obrátíte, je samozřejmě pojistka.

Proti čemu se dá pojistit?
Máte-li pojištěný svůj dům, byt, chatu nebo jinou stavbu, při pojištění byste se měli zaměřit na kombinaci rizik, která máte pokryta. Většinou se jedná o rizika, která spadají do skupin jako: oheň, voda, živel, potopa, země, elektro, vandalismus a zkrat. Tyto skupiny v sobě zahrnují konkrétní způsob poškození.

Je podstatné být při uzavírání pojistky velmi obezřetný a seznámit se s obsahem v jednotlivých skupinách. Skupina voda např. nemusí zahrnovat srážky nebo problémy způsobené spodní vodou. To může být zahrnuto v jiných balících. Pojišťovny nabízejí také spoustu bonusů. Naše rada tedy zní: Podrobně si zjistěte, jaká krytí vaše pojistka obsahuje nebo bude obsahovat.

Poškodila váš dům či domácnost povodeň? Poradíme vám, co je třeba dělat

Stačí mi pojištění nemovitosti?
Rozhodnete-li se dát si pojistit váš dům nebo jiný objekt k bydlení, je třeba rozlišovat mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti.

Pojištění nemovitosti chrání veškerý nemovitý majetek, to znamená všechny pevně zabudované součásti domu či bytu – jako jsou obvodové zdi, podlahy, okna, inženýrské sítě, radiátory, ale i zabudované kuchyňské linky či sanitu.

Pojištění domácnosti ochrání všechny movité věci, které v budově máte (nábytek, elektronika, spotřebiče, koberce atd.).

Při pojištění domácnosti je důležitý zejména vhodný výběr předmětů pojištění (např. elektronické přístroje, cennosti, umělecká díla a ostatní movité věci). V neposlední řadě je důležitá správně zvolená výše pojistné částky. Tu si stanovujete sami a měla by zahrnovat reálnou hodnotu všech movitých věcí, které si chcete pojistit.

Kolik mi pojišťovna zaplatí?
V případě vzniku pojistné události vám pojišťovna musí vyplatit celou částku ve smyslu pojistných podmínek a sjednaného pojištění ve výši, v jaké vám škoda vznikla. Je to proto, abyste si mohli svůj domov obnovit do původního stavu.

Důležité u pojištění je také správné nastavení výše pojistné částky. Ta by měla odpovídat reálné hodnotě věcí. Je-li totiž nemovitost či domácnost, „podpojištěná“, při vzniku pojistné události ji pojišťovna proplatí jen do výše stanovené pojistné částky. Laicky řečeno, nebudete si moci potom obnovit domácnost v hodnotě, kterou měla před vznikem pojistné události.

Pokud vám vznikne škoda, pojišťovny doporučují ji co nejdříve nahlásit. Vždy je dobré mít i vlastní fotodokumentaci vzniklé škody, kterou můžete poslat do pojišťovny online a po uznání nároku vám škoda bude uhrazena.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -pr článek

Další články autora